تبلیغات
لیست پروژه های مهندسی نفت دانلود پروژه های دانشجویی (prozheoff) - اثرات آلودگی گوگرد بر محیط زیست
 
لیست پروژه های مهندسی نفت دانلود پروژه های دانشجویی (prozheoff)
پروژه با تخفیف
درباره وبلاگ


سلام
این وبلاگ حاوی پروژه جزوات،کتاب،فیلم های آموزشی،گزارش های کارآموزی،گزارش کار های آزمایشگاه و... در زمینه ی مهندسی نفت وشیمی می باشد
برای خرید یا اطلاعات بیشتر با ایمیل ما تماس بگیرید
prozheoff@gmail
تلگرام prozheoff @
تماس و پیام و واتس اپ 09226292673

مدیر وبلاگ : پروژه ی دانشجویی
نظرسنجی
به دنبال پروژه ی کدام رشته هستید؟

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
example-image
  • بازدید امروز :
example-image
  • بازدید دیروز :
example-image
  • بازدید این ماه :
example-image
  • بازدید ماه قبل :
example-image
  • تعداد نویسندگان :
example-image
  • تعداد کل پست ها :
example-image
  • آخرین بازدید :
example-image
  • آخرین بروز رسانی :
example-image
Facebook Instagram Twitter RSS
از ما حمایت کنید


اثرات آلودگی گوگرد بر محیط زیستمقدمه :

آلودگی هوا یكی از پدیده های زندگی مدرن امروزی و ناشی از پسماندهایی است كه دراثر فعالیتهای شبانه روزی بشر بوجود می آید. این پسماندها ناشی از تولید مواد غذایی، صنعتی، كالاهای مختلف و انرژی است. شاید بتوان علل اصلی آلودگی هوا را در احتراق ناقص جستجو كرد كه طی آن بر اثر عدم سوخت رسانی كامل و یا نسبت نامناسب هوا و سوخت پس از احتراق موادی نظیر منواكسید كربن، اكسید سولفور ، اكسید نیتروژن ذرات خاكستر و یا هیدروكربونهایی كه سوخته نشده وارد هوا می شوند و از آنجایی كه این مواد بر روی كل حیات اثر سوء می گذارد به عنوان آلوده كننده هوا از آنها یاد می شود.


در سالهای اخیر توجه زیادی به محیط زیست شده است و اصطلاحات جدیدی مانند آلولوژی، محیط زیست، مه دود فتو شیمیایی اثرات گلخانه ای در مكالمات وارد گردیده است. در همین حال به مشكلاتی از محیط زیست پی می بریم كه محلول استفاده از تكنولوژی بسیار پیشرفته ای است كه برای تامین رفاه مادی مورد نیاز بوده است.از جمله این مشكلات آلودگی هوا ست كه باعث افزایش بیماریهای تنفسی در میان سالخوردگان وجوانان، كاهش میزان دید،خسارت گیاهان وجانوران گردیده و اثرات آن درسطح جهانی فاجعه آمیز میباشد بدنیست تعریفی از آلودگی هوا داشته باشیم. انجمن مشترك  مهندسین آلودگی هوا و كنترل آن تعریف زیر را برای آلودگی هوا بیان كرده است:

آلودگی هوا یعنی وجود یك یا چند آلوده كننده مانند گرد و غبار، فیوم ها، گازها، میت ها، بو، دود و بخارات در هوای آزاد با كمیتها، ویژگیها و زمان ماند كه برای زندگی انسان، گیاهان و جانوران خطرناك و برای اموال و تأسیسات مختلف مضر می باشد و یا به طور غیر قابل قبولی مخل استفاده راحت از زندگی و اموال گردد.

در اینجا به بررسی آلودگی هوای ناشی از گازها و به طور مخصوص گاز دی اكسید گوگرد() می پردازیم. در اثر وجود این ماده ریزش باران و برف اسیدی مشاهده می شود كه در اثر تبدیل  به ذرات سولفات یا قطرات اسید سولفوریك تحت تأثیر شرایط جوی صورت می گیرد.

تركیبات گوگردی كه در یك محل منتشر می شوند تحت تأثیر حركت باد ممكن است در محلی دیگر از هوا جدا گردند، جدا شدن ممكن است به علت بارندگی، سقوط وزنی و یا برخورد مستقیم به سطح زمین یا گیاهان انجام گیرد. در زمینهایی كه طبیعتاً اسیدی هستند(مثل ممالك اسكاندیناوی)اضافه شدت تركیبات گوگردی سرعت رشد جنگلها و در نتیجه حاصلخیزی را كاهش داده است.

قسمت اعظم آلودگی هوا توسط دی اكسید گوگرد ناشی از انتشار گازهای حاصل از احتراق می باشد كه به مقدار زیادی از طریق نیروگاههای بزرگی كه در حال حاضر وجود دارند رواج پیدا می كند.

   یك گاز بدون رنگ و غیر قابل اشتعال است. خواص فیزیكی این گاز را می توانید در جدول زیر بدینگونه نمایش دهیم. غلظت لازم برای تشخیص مزه آن بین 0.3-1 ppm در هوا می باشد و آستانه بو در حدود 0.5 ppm می باشد. این گاز دارای بویی تند و تحریك كننده می باشد.

واكنشهای مختلفی توسط موجود در هوا ممكن است اتفاق افتد، برای مثال

 

اثرات نامساعد آلودگی هوا روی كیاهان از مدتها قبل شناخته شده است ولی مكانیسم هایی كه آلوده كننده ها با آن به گیاهان حمله می كنند هنوز به خوبی شناخته نشده اند. مكانیسمی كه برای تأثیر دی اكسید گوگرد پیشنهاد شده به صورت زیر است:

مكانیسمی كه با آن ضایعه حاد رخ می دهد ظاهراً به خاطر قدرت گیاه در تبدیل دی اكسید گوگرد جذب شده به اسید سولفوریك می باشد كه بعداً به سولفات ها تبدیل می شود و در نوك و حاشیه برگها ذخیره می گردد. با جذب مقادیر بیشتر تصور می شود كه سولفیت نیز انباشته شده و سپس تبدیل به اسید سولفورو می شود كه در نهایت به سلول برگ حمله خواهد كرد. از طرف دیگر صدمات مزمن از انباشته شدن تدریجی مقدار زیادی سولفات در بافت برگ نتیجه می شود. سولفات تشكیل شده از جذب ائیدرید سولفوروی هوا به سولفات جذب شده از طریق ریشه اضافه می گردد.

بنابراین مشاهدا می شود كه مقدار  بیش از 0.5 ppm  در مدت كوتاهی می تواند باعث خسارت به گیاه شود.

 

1-1 ) منابع دی اكسیدگوگرد: (ائیدرید سولفورو)

مصرف زغال سنگ با 0.5 درصد گوگرد كه برای یك نیروگاه 2250 مگاواتی استفاده شده است، همان آلودگی یك نیروگاه 1000 مگاواتی تولید می كرد، اگر مقدار گوگرد زغال سنگ 1.12 درصد بود، یعنی ائیدرید گوگرد تولیدی به 17400 پوند در ساعت و یا 76000 تن در سال بالغ می  شد. به طور معمول مصرف زغال سنگ در ایالات متحده امریكا به وسیله مصرف كنندههای برق شامل 106×42 تن زغال سنگ با كمتر از 1 درصد گوگرد، 106 ×138 تن زغال سنگ با 1.1 تا3  درصد گوگرد و 106 ×48تن زغال با درصد گوگردی بیشتر از 3 درصد می باشد(پری ودكارلو، 1967). به طور متوسط زغال سنگ مصرف شده به وسیله صنایع تولید الكتریسیته قبل از اجرای قانون سال 1970 محتوی 2.5 درصد گوگرد بود.

گوگرد در زغال سنگ به صورت پیریت آهن، تركیبات آلی، و سولفاتها وجود دارد. تنها دو شكل اولیه از اهمیت زیاد برخوردارند. بعد از آنكه زغال سنگ خرد گردید، گوگردی را كه به صورت پیریت وجود دارد می توان به طور جزئی جدا نمود، زیرا كه آهن پیریت با روشهای استفاده از نیروی ثقل قابل جدا كردن می باشد. شستشو با آب و نیروی ثقل می تواند مقدار گوگرد موجود  در زغال را تا میزان یك سوم كاهش دهد.

 

1.1.2 ) تركیبات نفتی

نفت خام دارای مقادیر متغیری گوگرد می باشد. فرآیندهای تصفیه بیشترین مقدار گوگرد را در اجزاء سنگین تقطیر كه دارای بالاترین درجه حرارت نقطه جوش می باشند، باقی می گذارد. بنابراین گوگرد محتوی سوخت باقیمانده تقطیر ممكن است 4 تا 6 مرتبه از نفت خام بیشتر باشد. سوخت باقیمانده تقطیر معمولاً در نیروگاههای تولید برق، به عنوان درجه 6 و در كشتیها به عنوان بانكر- سی مورد استفاده قرار می گیرد و گوگرد آن معمولا بین 75 /0  تا 5/2 درصد می باشد. نفت خام  كشور های لیبی، نیجریه، و اندونزی تماماً دارای گوگرد كم می باشد. نكته قابل توجه آن است كه مقدار نفت در دسترس كه  بدون گوگرد زداوئی گوگرد آن كم باشد محدود بوده و از طرفی نیاز به چنین نفتی روبه افزایش است. در سال 1966 در ایالات متحده تقریباً 600 میلیون بشكه مازوت (نفت سیاه) سوخته شده كه بیشتر از 80 درصد آن دارای حداقل 2 درصد گوگرد بوده است. بیشترین مقدار آن برای گرم كردن اماكن، صنایع و تولید برق مصرف گردیده است.

چنین فرآیند شیمیایی برای جدا كردن گوگرد از نفت خام مورد استفاده قرار می گیرند. بعضی از پالایشگاهها به دستگاههایی مجهز گردیده اند كه می توانند میزان گوگرد موجود در نفت سیاه(مازوت) را تا كمتر از یك درصد كاهش دهند. ولی ساده ترین روش برای تهیه چنین سوختی آن است كه نفت باقیمانده با درصد گوگرد زیاد را با نفت تقطیری با گوگرد كم مخلوط نمایند.

 

1.1.3) گاز طبیعی

معمولاً گاز طبیعی محتوی مقدار ناچیزی گوگرد می باشد و از مخلوط هیدروكربنهای سبك به خصوص متان تشكیل گردیده است. در نیروگاه تولید برق استفاده از این سوخت به اندازه خیلی زیاد مطلوب می باشد. در حالیكه احتراق سوخت به خصوص برای  تولید برق، بیشترین مقدار از انتشار گوگرد را ایجاد می نماید منابع عظیم دیگری نیز وجود دارند. با یك حساب ساده به ازاء هر پوند(453/0 كیلوگرم) مس تولید شده 2 پوند(906/0 كیلوگرم) از طریق دودكش خارج     می شود.

 

1.1.4) منابع طبیعی

آماری كه انتشار گوگرد تولید شده به وسیله انسان را با مقدار ناشی از منابع طبیعی مقایسه می كند كه در فصل سوم داده شده است. انتشار جهانی به وسیله رابینسون و رابینز محاسبه گردیده كه برابر با 106×146 تن در سال 1970 می باشد كه از این مقدار 70 درصد از احتراق زغال سنگ و 16 درصد از احتراق مواد نفتی است. 93% از حاصله در نیمكره شمالی منتشر می شود. كل انتشار تركیبات گوگردی 106 × 220 تن در سال تخمین زده شده است كه از گازهائی مانند  ، و تركیبات سولفات حاصل از دریاها ناشی می گردند . انتشار گوگرد آلوده كننده در حدود 106×73 تن در سال (نیمی از 106×146 تن )است. بدین ترتیب منابع طبیعی گوگرد هنوز هم بیشتر از انتشار حاصل از مراحل احتراق می باشد ، اگر چه این بدان معنی نیست كه بخواهیم اثرات سوء غلظتهای  را بخصوص در مناطق شهری كمتر كنیم. بر طبق نظریات رابینسون و رابینز (1970) عمر  در اتمسفر شهرها در حدود 2 ساعت و در مناطق دور از  شهر 2 روز  می باشد . آنها هم عمر  را در حدود 4 روز تخمین زده اند. مشكل است كه بتوان این رقم آخر را تعیین نمود، زیرا كه مكانیسم های زیادی برای برطرف شدن  وجود دارد.  می تواند مستقیماً به وسیله باران شسته شود و یا بر روی گیاهان ذخیره گردد.

نوع مطلب :
برچسب ها : اثرات آلودگی گوگرد بر محیط زیست،
لینک های مرتبط :

example-image
       نظرات
دوشنبه 16 اسفند 1395
پروژه ی دانشجویی
یکشنبه 18 تیر 1396 02:34 ق.ظ
example-image
Great post. I was checking constantly this weblog and I
am impressed! Extremely useful info specifically the
closing phase :) I handle such information much.
I used to be looking for this certain info for
a very long time. Thank you and good luck.
سه شنبه 22 فروردین 1396 06:14 ق.ظ
example-image
This post will help the internet visitors for creating new website or even a weblog from start to end.
دوشنبه 21 فروردین 1396 12:31 ب.ظ
example-image
Hurrah, that's what I was seeking for, what a material!
present here at this blog, thanks admin of this web page.
یکشنبه 20 فروردین 1396 03:16 ب.ظ
example-image
Yes! Finally something about manicure.
دوشنبه 14 فروردین 1396 09:36 ق.ظ
example-image
Truly when someone doesn't be aware of then its up to other users
that they will assist, so here it happens.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


 
 
 

حاوی پروژه جزوات،کتاب،فیلم های آموزشی،گزارش های کارآموزی، در زمینه ی مهندسی نفت وشیمی خرید

فروشگاه فایل های پروژ مهندسی نفت پروژه دانشجویی مهندسی مهندسی شیمی علوم انسانی علوم پایه علوم پزشکی عمومی فنی و مهندسی وب و برنامه نویسی نرم افزار قالب وبسایت کارآفرینی کتاب مقالات ترجمه شده پزشکی سایر گروه ها فنی و مهندسی محیط زیست مدیریت معارف اسلامی گردشگری و توریسم فقه و علوم انسانی علوم سیاسی علوم اجتماعی روانشناسی و علوم تربیتی حقوق حسابداری جغرافیا تربیت بدنی تاریخ و ادبیات برنامه ریزی شهری اقتصاد کامپیوتر و IT بانک اطلاعات پروژه ی رایگان

فروش فایل ارزان

دانلود پروژه

رایگان