لیست پروژه های مهندسی نفت دانلود پروژه های دانشجویی (prozheoff)
پروژه با تخفیف
درباره وبلاگ


سلام
این وبلاگ حاوی پروژه جزوات،کتاب،فیلم های آموزشی،گزارش های کارآموزی،گزارش کار های آزمایشگاه و... در زمینه ی مهندسی نفت وشیمی می باشد
برای خرید یا اطلاعات بیشتر با ایمیل ما تماس بگیرید
prozheoff@gmail
تلگرام prozheoff @
تماس و پیام و واتس اپ 09226292673

مدیر وبلاگ : پروژه ی دانشجویی
نظرسنجی
به دنبال پروژه ی کدام رشته هستید؟

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
example-image
  • بازدید امروز :
example-image
  • بازدید دیروز :
example-image
  • بازدید این ماه :
example-image
  • بازدید ماه قبل :
example-image
  • تعداد نویسندگان :
example-image
  • تعداد کل پست ها :
example-image
  • آخرین بازدید :
example-image
  • آخرین بروز رسانی :
example-image
google-site-verification=N6liPquBQc-C0Z1m24sATb0Q1-7qKWFVhkXBC1K6kys
Facebook Instagram Twitter RSS
از ما حمایت کنید


خوردگی و رسوب گذاری


1- مقدمه و تاریخچه :

یكی ازمباحث بسیارمهم علمی ، فنی و اقتصادی كه كمترازیكصدسال است توجه عده‍ای از دانشمندان و محققان را به خود جلب نموده و مطالعات بسیار زیادی برروی آن انجام گرفته و میگیرد موضوع خوردگی (corrosion) بویژه خوردگی فلزات می باشد . تكنولوژی جدید با كاربرد مواد و مصالح صنعتی گوناگون از جمله فلزات و آلیاژها ، پلاستیكها ، سرامیكها ، مواد مركب و متراكم ، چوب و غیره همراه بوده بویژه مستلزم بررسی و تولید آلیاژها و دیگر موادی است كه در برابر خوردگی مقاومت لازم و قابل پیش بینی را داشته باشند ، همچنین احتیاج به تدوین مقررات و روشهایی دارد كه با اعمال و اجرا آنها بتواند میزانها و سرعتهای خوردگی را بطور قابل ملاحظه ای كاهش داد .

وقوع طبیعی واكنشهای مربوط به پدیده خوردگی را میتوان به زمانهای خیلی دور استفاده نمود . ولی برخوردهای علمی و اصولی با این پدیده به مطالعات و تحقیقات بسیار ارزشمند دانشمند معروف ایتالیایی بنام میشل فاراده (M.Faraday) نسبت داده می شود. (1840 - 1830)
[1] - ASTM = American Society for Testing and Materials

اوهمچنین گزارش كرد كه روئین شدن آهن ناشی از تشكیل فیلم برروی آن است و برای اولین بار اعلام می دارد كه انحلال فلزات ماهیت الكترو شیمیایی دارند .

در سال 1847 ریچارد آدی (R.adie) نشان داد كه خوردگی ناشی از اثر اكسیژن برروی آهن و در معرض سیالی در حال حركت سبب ایجاد جریان الكتریكی می‍گردد .

بر پایه این اطلاعات و دانشها ، پروفسور ویتنی (MR.Whitney) در سال 1903 نتایج مطالعات خود را به صورت مقاله ای كلاسیك و تحت عنوان ((ماهیت الكترو شیمیایی خوردگی)) چاپ و منتشر ساخت كه اصول علمی پدیده خوردگی را تشكیل می دهد .

این دانشمند نتیجه می گیرد كه خوردگی آهن یك واكنش كاملا الكتروشیمیایی بوده و اینكه میزان و سرعت خوردگی تابعی از نیروی محركه الكتریكی و مقاومت مواد می باشد .

در سال 1906 در انجمن آمریكایی برای آزمایش مواد (ASTM) [1] كمیته ای جهت هماهنگی و اجرای آزمایشهای مخصوص خوردگی تشكیل گردید كه همزمان با شروع این اقدامات سازمانهای دیگری نیز فعالیتهای خود در زمینه بررسی مسائل خوردگی و چگونگی تدوین راههای جلوگیری یا كنترل آن را آغاز نمودند .

دانشمندان و مهندسین خیلی از كشورها در توسعه و گسترش سریع علمی خوردگی و ارائه روشهایی برای كنترل آن شریك و سهیم بوده اند كه از این میان خدمات ارزنده و شایان توجه دانشمندان و متخصصین خوردگی شوروی را می توان نام برد . از جمله پروفسور توماشف (Nikoll O . Tomashor) و پروفسور چرنووا (Galina P . Chernova) كه از پیشقدمان و پایه گذاران تحقیقات خوردگی در این كشور می باشند . توماشف كه ریاست آزمایشگاه خوردگی فلزات در انسیتوی شیمی فیزیك مسكو را عهده دار بود ، مطالعات بسیار ارزشمندی درباره روئین سازی فلزات ، رفتارهای الكتروشیمیایی و خوردگی فولادهای ضدرنگ و فولادهای حاوی مس ، تیتانیم و آلیاژهای آن ، روشهای جدید افزایش مقاومت در برابر خوردگی توسط اضافه كردن عناصر بسیار نجیب و  انجام داده است .

بطور كلی خوردگی و مهندسی خوردگی بحثی است كه مراحل تكمیلی ، گسترش و تدوین روشهای اجرایی آن طی نیم قرن اخیر صورت گرفته ، بطوریكه هنوز عده ای از بانیان آن در قید حیاتند . دكتر اوانز ، پروفسور بوربه ، پروفسور واگنر ، دكتر هدر ، دكتر شراید و پروفسور فونتانا جزء آن عده محسوب می شوند .

2- خوردگی و اهمیت آن در جامعه

خوردگی از كلمه لاتین (corrodere) به معنی سایش گرفته شده است . فرایندهای خوردگی در مورد فلزات و مواد غیر فلزی نظیر پلاستیك ، بتن و سرامیك نیز دیده شده است . طبق تعریف خوردگی نشان دهنده یك فرایند است . این فرایند طبق یك واكنش فیزیكی شیمیایی بین یك ماده و محیط اطراف آن انجام می گیرد و به تغییر خواص آن ماده منجر می گردد كه نتیجه آن اثر خوردگی است . خوردگی معمولا زیان آور است ولی گاهی نیز میتواند مفید باشد . از خوردگی زیان آور می توان به حمله خوردگی روی مواد ساخته شده ، آلودگی محیط ، محصولات خوردگی و آسیب دیدن عملكرد یك سیستم نظیر ماشین بخار اشاره نمود . در این نوع خوردگی ، جسم و محیط هر دو نقش دارند . در مورد خوردگی مفید می توان از تجزیه قطعات فلزی كوچك مانند قوطیهای خالی ، اتومبیلهای رها شده و نیز استفاده از فرایندهای خوردگی مانند واكنش بین فولاد و اسید فسفریك و ایجاد سطح فسفاتی مناسب برای رنگ زدن نام برد .بطور كلی در هر حال ، خوردگی یك فرایند زیان آور است و سبب تخریب زیاد و مشكلاتی در حاصله می گردد .

كوششهای زیادی جهت ارزیابی هزینه خوردگی برای جامعه به عمل آمده كه شامل هزینه اقدامات انجام شده جهت پیشگیری از خوردگی ، جایگزین كردن قطعات صدمه دیده از خوردگی و یا آثار ناشی از خوردگی نظیر توقف تولید یا حادثه منجر به خسارت به مالك تاسیسات است . ارزیابیها نشان می دهد كه هزینه خوردگی كل در سال در كشورهای صنعتی مبلغی حدود 4% درآمد ناخالص ملی است . قسمتی از آن اجتناب ناپذیر است زیرا از نظراقتصادی امكان پیش بینی های لازم جهت حذف كامل خسارت خوردگی وجود ندارد .

بهر حال مسلم است كه می‍توان به بهره گیری از دانش امروزی این خسارت را به میزان قابل ملاحظه ای تقلیل داد .

با در نظر گرفتن اهمیت خوردگی در جامعه ، بسیار مهم است كه هر مهندس در دوران تحصیل از آثار و دلائل خوردگی آگاه باشد و اطلاعات او به گونه ای حفظ شود كه به سادگی قابل بهره برداری و استفاده باشد .

 3-  تعریف خوردگی :

با توجه به دیدگاهها و تخصصهای مختلف دانشمندان و محققانی كه در این زمینه به مطالعاتی اصولی پرداخته و نظریه های خود را ارائه نموده اند . به منظور بیان مفهوم خوردگی تعاریفی چند و با مشابهتهایی كم و بیش اظهار داشته اند كه ذیلا چند نمونه آنها از نظر می گذرد .

-                    واكنش بین فلزات و محیط اطراف آن .

-                    فساد یا انهدام مواد در واكنشهای شیمیای یا الكتروشیمیایی با محیط اطراف

-                    فساد فلزات در اثر تركیب با اكسیژن و یا سایر مواد شیمیایی .

-                    تخریب یا فساد حاصل در مواد به هر علتی بجز عوامل مكانیكی .

-                    خلاف جهت متالوژی استخراجی .

-                    واكنشهای الكتروشیمیایی فلزات با محیط اطراف خود .

-                    حملات تخریبی برروی فلزات ناشی از واكنشهای شیمیایی یا الكتروشیمیایی آنها با محیط اطرافشان .

-                    تخریب یا اتلاف اجسام جامد در اثر واكنشهای شیمیایی یا الكتروشیمیایی كه از سطح آن شروع می شود .

بطور كلی ، خوردگی را تخریب یا فاسد شدن یك ماده در اثر واكنش با محیطی كه در آن قرار دارد تعریف می كنند . بعضی ها اصرار دارند كه این تعریف محدود به فلزات باشد ، ولی غالبا مهندس خوردگی بایستی برای حل یك مسئله هم فلزات و هم غیر فلزات را در نظر بگیرد . مثلا تخریب رنگ و لاستیك به وسیله نور خورشید یا مواد شیمیایی ، خورده شدن جداره كوره فولاد سازی و خورده شدن یك فلز جامد به وسیله مذاب یك فلز دیگر تواما خوردگی نامیده  می شوند .

با در نظر گرفتن این نكته كه در برخی از انواع خوردگی پروسسهای شیمیایی یا الكتروشیمیایی دخالت چندان آشكاری نداشته و نیز علاوه بر فلزات سایر مواد و مصالح صنعتی (از جمله پلاستیك ، چوب ، سرامیك ، شیشه و غیره) نیز ممكن است در معرض انهدام قرار گیرند و سرانجام یادآوری این نكته كه در برخی از حالات هیچ گونه تغییر و افت وزنه و یا تغییرات ظاهری مشاهده نگشته و خطرات و صدمات حاصله به علت ایجاد دگرگونیهایی در خواص و مشخصات مواد می باشد ، از این رو لازم است تعریف جامع تری كه در برگیرنده كلیه نكات مذكورمیباشد عنوان گردد ، یعنی :

(( خوردگی عبارتست از انهدام و فساد با تغییر و دگرگونی در خواص و مشخصات مواد  ( عموما فلزات ) به علت واكنش آنها با محیط اطراف )).

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

example-image
       نظرات
چهارشنبه 19 دی 1397
پروژه ی دانشجویی
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


 
 
 

حاوی پروژه جزوات،کتاب،فیلم های آموزشی،گزارش های کارآموزی، در زمینه ی مهندسی نفت وشیمی خرید

فروشگاه فایل های پروژ مهندسی نفت پروژه دانشجویی مهندسی مهندسی شیمی علوم انسانی علوم پایه علوم پزشکی عمومی فنی و مهندسی وب و برنامه نویسی نرم افزار قالب وبسایت کارآفرینی کتاب مقالات ترجمه شده پزشکی سایر گروه ها فنی و مهندسی محیط زیست مدیریت معارف اسلامی گردشگری و توریسم فقه و علوم انسانی علوم سیاسی علوم اجتماعی روانشناسی و علوم تربیتی حقوق حسابداری جغرافیا تربیت بدنی تاریخ و ادبیات برنامه ریزی شهری اقتصاد کامپیوتر و IT بانک اطلاعات پروژه ی رایگان

فروش فایل ارزان

دانلود پروژه

رایگان
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic