لیست پروژه های مهندسی نفت دانلود پروژه های دانشجویی (prozheoff)
پروژه با تخفیف
درباره وبلاگ


سلام
این وبلاگ حاوی پروژه جزوات،کتاب،فیلم های آموزشی،گزارش های کارآموزی،گزارش کار های آزمایشگاه و... در زمینه ی مهندسی نفت وشیمی می باشد
برای خرید یا اطلاعات بیشتر با ایمیل ما تماس بگیرید
prozheoff@gmail
تلگرام prozheoff @
تماس و پیام و واتس اپ 09226292673

مدیر وبلاگ : پروژه ی دانشجویی
نظرسنجی
به دنبال پروژه ی کدام رشته هستید؟

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
example-image
  • بازدید امروز :
example-image
  • بازدید دیروز :
example-image
  • بازدید این ماه :
example-image
  • بازدید ماه قبل :
example-image
  • تعداد نویسندگان :
example-image
  • تعداد کل پست ها :
example-image
  • آخرین بازدید :
example-image
  • آخرین بروز رسانی :
example-image
google-site-verification=N6liPquBQc-C0Z1m24sATb0Q1-7qKWFVhkXBC1K6kys
Facebook Instagram Twitter RSS
از ما حمایت کنید


خوردگی و رسوب گذاری

(( خوردگی عبارتست از انهدام و فساد با تغییر و دگرگونی در خواص و مشخصات مواد  ( عموما فلزات ) به علت واكنش آنها با محیط اطراف )).

خاطر نشان می سازد كه انهدامهای ناشی از عوامل صرفا فیزیكی یا مكانیكی ،خوردگی نامیده نمی شود و در این موضوع مورد بحث و مطالعه نمی باشند . این انهدامها عبارتند از : سائیدگی (Erosion) ،فرسودگی (wearing) ، خستگی (Fatiyue)وخراشیدگی ( Fretting) و غیره .

لكن در بعضی حالات ممكن است پروسسهای خوردگی همراه و همزمان با این قبیل تخریبها باشند كه در این صورت با عناوینی نظیر خوردگی ،سائیدگی ، خوردگی خستگی ، خوردگی خراشیدگی ، خوردگی تنشی (Stresscorrosion) و غیره تشریح می شوند .

یادآوری می گردد كه اصطلاح رنگ زدگی (Rusting) فقط در مورد آهن و فولاد آن هم بوسیله آب و اكسیژن باید بكار برده شود زیرا منظور از رنگ ، همان اكسید هیدراته آهن Fe(oh3)) ) می باشد در حالی كه دیگر فلزات غیر آهنی خورده واكسید می شوند ولی زنگ نمی زنند .


خوردگی می تواند سریع یا كند صورت گیرد . فولاد زنگ نزن در حالت حساس شده به وسیله اسید پلی تیونیك ظرف چند ساعت به شدت خورده می شود . ریل های راه آهن معمولا به آهستگی زنگ می زنند ولی سرعت زنگ زدن آنقدر نیست كه به كارآیی آنها در طول سالهای زیاد اثر بگذارد .

محیطهای خورنده :

عملا كلیه محیطهای خورنده هستند ، لكن قدرت خورندگی آنها متفاوت است . مثالهایی از این موارد عبارتند از : هوا  رطوبت  آب ( تازه ، مقطر ، نمكدار و معدنی )  اتمسفر ( روستایی ، شهری و صنعتی )  بخار و گازهای دیگر  (كلر ، آمونیاك ، سولفید هیدروژن ، دی اكسید گوگرد و گازهای سوختنی )  اسیدهای معدنی (اسید كلرید ریك ، اسید سولفوریك و اسید نیتریك )  اسیدهای آلی (اسید نفتنیك ، اسید استیك و اسید فرمیك )  قلیاها  خاكها  حلالها  - روغنها (نباتی و نفتی ) و انواع و اقسام محصولات غذایی .

بطور كلی مواد معدنی (mineral) خورنده تر از مواد آلی (Organic) می باشند مثلا خوردگی در صنایع نفت بیشتر در اثر كلرور سدیم ، گوگرد ، اسید سولفوریك ، اسید كلریدریك و آب است تا بخاطر روغن ، نفت و بنزین ، همچنین درجه حرارتهای بالاتر و فشارهای بالاتر معمولا باعث ایجاد شرایط خوردگی شدیدتری می گردند .

بطور كلی وجود پدیده خوردگی و اثرات زیانبخش و ناگوار آن تقریبا در همه جا مشاهده می شود از جمله ساختمانها ، لوازم خانگی ، وسائط نقلیه (زمینی  دریایی  فضایی ) ، جاده ها ، تسهیلات شهری ، تاسیسات بندری و دریایی ، واحدهای صنعتی و غیره . بسیاری از فرایندها و عملیات متداول امروزه بدون استفاده از مواد مقاوم در برابر خوردگی ، غیر ممكن و یا غیر اقتصادی می باشند .

مواد و مصالح صنعتی از قبیل آهن ، آلومنیوم ، مس ،آلیاژهای مختلف ، پلاستیكها ، سرامیكها ، چوب ، فلزات دیرگداز ، شیشه و غیره هر كدام دارای خواص و مشخصات و كاربردها و مزایا و معایبی می باشند . انتخاب یك یا چند تا از آنها ممكن است فقط در كاربرد خاصی ، مناسبترین انتخاب باشد ، ولی جهت هر گونه اقدامی و برای نیل به ((بهترین انتخاب )) ،دسترسی به دانش و نتایج مطالعات و تحقیقات و تجربیات كاملا ضروری است .

 

 

عوامل موثر در واكنشهای خوردگی :

از مهمترین عواملی كه در واكنشهای خوردگی دخالت موثر دارند عبارتند از :

1- درجه حرارت : افزایش درجه حرارت موجب ازدیاد میزان و سرعت خوردگی می شود .

حتی زمانی كه درجه حرارت قسمتهای مختلف از قطعه معینی متفاوت باشد و عموما آن قسمت كه درجه حرارتش بیشتر است نسبت به سایر نقاط آندتر می گردد .

2-  اختلاف پتانسیل : در حالتی كه فلزات غیر همجنس و متصل به هم در محیط مشتركی قرار گرفته باشند ، به علت اختلاف پتانسیل موجود بین الكترودها (مثلا دو فلزروی و آهن در آب نمك ) فلزی كه درجدول سری گالوانیكی منفی تر است آند بوده و خورده خواهد شد ، كه در نتیجه این عمل فلز دیگر را حفاظت خواهد نمود .

3- شرایط سطحی : شروع و سرعت خوردگی در مورد سطوح صیقلی و تمیز فلزات نسبت به سطوح زبر و خشن و یا سطوحی كه دارای فیلمهای سطحی بوده و یا دیگر مواد خارجی در آن حضور داشته باشند به شدت تغییر میكند .

4- سرعت : تاثیر سائیدگی مكانیكی به تنهایی مورد بحث نیست . ولی چون فیلم های اولیه خوردگی (كه در بسیاری از موارد موانعی برای جلوگیری از پیشرفت خوردگی می باشند ) به دلیل وجود سائیدگی از بین رفته و سطح فلز لخت و   ، مجددا در معرض خوردگیهای بعدی قرار می گیرد و از این رو مورد بررسی و توجه می باشد .

5- تشعشع :در این زمینه بررسیها و تحقیقات كمتری صورت گرفته و اطلاعات كاملی در دست نیست ،البته درباره صدمات ناشی از محیطهای حاوی تشعشعات اتمی بر روی فلزات آزمایشهایی انجام گرفته و روشن شده كه در چنین شرایطی میزان و شدت خوردگی تا حدودی افزایش         می یابد .

6- ناخالصیهای محیطی : وجود ناخالصیهای مختلف در محیط عامل بسیار مهمی بوده و اثرات گوناگونی برروی خوردگی می گذارند .

7- زمان : پیشرفت و گسترش اثرات و صدمات خوردگی معمولا نسبت به زمان افزایش می یابد . در برخی حالات بین آنها رابطه خطی وجود دارد . البته شرایطی نیز وجود دارند كه میزان خوردگی نسبت به زمان كاهش پیدا میكند .

8-  تنش : مواد و قطعات در شرایطی كه تحت تنشهای كششی بوده و در معرض محیطهای خورنده قرار می گیرند ، شدیدتر و سریعتر از بین میروند . مخصوصا زمانی كه تنشها در حدود یا بیش از حد ارتجاعی آنها باشند .

9- فشار : بررسیها و مطالعات نشان داده كه فشار عامل موثری در روی واكنشهای شیمیایی و اكسیداسیون مواد می باشد . از این رو به دقت مورد توجه قرار می گیرد .

10- خواص فلزی : توجه به خواص و مشخصات متالوژیكی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است . ساختمان بلوری ، مرز دانه ها ،خواص مكانیكی اختصاصی فلزات و آلیاژها ، روشهای ریخته گری ، عملیات حرارتی و تركیب شیمیایی آلیاژها از عوامل مهم و موثری هستند كه مد نظر قرار می گیرند .

11- سایر عوامل : وجود عوامل مختلف در بررسیها و شرایط محیطی باعث پیچیدگی های زیادی در بررسیها و مطالعات خوردگی می گردند از جمله :

الف -  اختلاف دمیدگی (هوادهی ) در سطوح مجاور با الكترولیت ها كه سبب ایجاد مناطق آندی و كاتدی می گردد .

ب-  اختلاف غلظت ( اختلاف در ‍PH)  در نقاط مختلف از سطح فلزی كه در محیط الكترولیت یا خورنده قرار گرفته باشد سبب ایجاد مناطق آندی و كاتدی می شود .

ج-  اثرات بیولوژیكی و وجود ماكروارگانیسم ها یا میكروارگانیسم ها در خوردگی مورد بررسیها و آزمایشات بسیار زیادی قرار گرفته و صدمات و خطرات آنها آشكار شده است.

در برخی موارد با ایجاد لایه ها یا موانعی در سطوح فلزات سبب تولید پیلهای اختلاف غلظتی می شوند و در مواردی دیگر با جذب ئیدروژن از سطح فلز و لذا حذف ئیدروژن به عنوان یك عمل مقاوم در پیل های خوردگی منجر به انهدام فلزات می گردند . از جمله باكتریهای احیا كننده سولفات (SRB) كه تولید سولفوره های آهن در مناطق نزدیك به نقاط كاتدی نموده و منجر به تسریع یا تشدید خوردگی می شوند .

خسارات ناشی از خوردگی :

توجه به پدیده خوردگی و بررسی مشكلات و ارزیابی خسارات ناشی از آن دارای سه بعد اصلی است كه عبارتند از :

اقتصادی (Economic)  ایمنی (Safety) و كاهش ضایعات(   Conservation)

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

example-image
       نظرات
جمعه 21 دی 1397
پروژه ی دانشجویی
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


 
 
 

حاوی پروژه جزوات،کتاب،فیلم های آموزشی،گزارش های کارآموزی، در زمینه ی مهندسی نفت وشیمی خرید

فروشگاه فایل های پروژ مهندسی نفت پروژه دانشجویی مهندسی مهندسی شیمی علوم انسانی علوم پایه علوم پزشکی عمومی فنی و مهندسی وب و برنامه نویسی نرم افزار قالب وبسایت کارآفرینی کتاب مقالات ترجمه شده پزشکی سایر گروه ها فنی و مهندسی محیط زیست مدیریت معارف اسلامی گردشگری و توریسم فقه و علوم انسانی علوم سیاسی علوم اجتماعی روانشناسی و علوم تربیتی حقوق حسابداری جغرافیا تربیت بدنی تاریخ و ادبیات برنامه ریزی شهری اقتصاد کامپیوتر و IT بانک اطلاعات پروژه ی رایگان

فروش فایل ارزان

دانلود پروژه

رایگان
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic